Etkinlikler > 2015 Yılı

HORISTA 2015-HOTEL , RESTAURANT BARISTA ETKİNLİĞİ

ETKİNLİK İÇERİĞİ

1.       Kahve ile doğru bilinen yanlışlıkların giderilmesi, kahve sektörü yeni yapılanırken bilinçli kullanıcıların oluşturulması, sektörün en doğruyu kullanması ve yeni, bilgili, yaratıcı kadroların oluşturulmasını amaçlamak.

2.       Kahvenin tarihi

*  Kahve kavurma hakkında bilgilendirme

*  Dünya kahveleri ve çeşitlerinde farklılıklar

*  Kullanılacak araç gereçler hakkında bilgilendirme

*  Türk Kahvesi dünü bugünü ve geleceği

*  Türk Kahvesi Otomasyonu

* Otel ortamında en doğru, en hızlı kahve sunumu

2.            Latte Art Barista gösterisi

3.            Temel  Barista eğitimi-Illy Kahve
7. TÜRKİYE YARATICI BARMENLER ETKİNLİĞİ

7.TGYD FLAIR OPEN TURKEY 2015

7. TÜRKİYE TARATICI BARMENLER ETKİNLİĞi -BAR TEKNİKLERİ VE GÖRSEL SUNUMLAR

TGYD  VE ANFAŞ BEVEX 4. ULUSLARARASI İÇECEK İHTİSAS FUARI

Anfaş Bevex 4. Uluslararası İçecek İhtisas Fuarı kapsamında 25-28 Şubat 2015 tarihlerinde, Antalya Expo Center, Alkollü İçecekler Özel bölümünde TGYD (Tüm gastronomi Yöneticileri Derneği) tarafından profesyonel bir ortamda gerçekleşecek olan 7. Flair Open 2015 yaratıcı barmenler etkinliği, uluslararası ünlü bartenderlar Ruslan LOZHKIN, Ahmet KAYTAR ve Goerkem HARP’ın gösterileri eşliğinde yapılacaktır.

 

TAFED ÜLKELERARASI YEMEK KÜLTÜRÜ ETKİNLİĞİ

22. Uluslararası FoodProduct Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı

Antalya Fuar Merkezi 25 – 28  Şubat 2015

  Türkiye Aşçılar Federasyonu, bünyesinde bulundurduğu 20 Bölgesel Aşçı derneği ile birlikte Ülkemizde Gastronomi, Mutfak Sanatı ve Aşçılık mesleği gelişimine katkı sağlamak üzere kurulu bulunan bir sivili toplum kuruluşudur.  Ulusal ve uluslar arası etkinlik ve aktiviteler ile de kalıcı nitelikli iletişimin sağlanması hedeflenmektedir. Bu etkinliklerden bir yenisi, 25-28- Şubat 2015 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan ve her yıl yaklaşık 45.000 kişinin ziyaret ettiği, 22.Anfaş Food Product - Gıda Fuarı bünyesinde gerçekleştirilecektir. Turizme hizmet üreten tüm paydaşların bir arada olacağı etkinliğimizde; Devletimiz Protokolü, Üniversitelerimiz, Turizm yatırımcılarımızın yanı sıra, Ülkemizin değişik tesislerinde görev yapan Genel Müdür, Yiyecek & İçecek Müdürü, Satın alma Müdürü ve Mutfak Şeflerimizin geniş katılımı da sağlanacaktır

Konuk ülke şefleri

Sibel Pinto: Fransa

Kristina LUPP-Estonya

Roberto ORTIZ-Meksika

Paolo Passano-ITALYA

Balakrishnan Selvakumar - Hindistan

Ali Al Bourji - DUBAI

Kujtim Atashi - İsviçre 
II. GIDA TEKNOLOJİLERİ VE İNOVASYON SERGİSİ
İNOVATİF GIDA VE İÇECEK ÜRÜNÜNÜZ GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR
Anfaş FoodProduct ve Anfaş Bevex fuarları katılımcıları profesyonel ziyaretçiye açık özel sergi alanında yeni ürünlerini görsel olarak veya ürünün özellikleri ile sergileme imkanı bulacaklardır. En iyi inovatif ürünün Türkiye Aşçılar Federasyonu'nun (TAFED) prestij ödülünü kazanacaktır. Sergi için katılım başvurusu : food@anfas.com.tr adresine yapılmaktadır.
GASTRONOMİ EĞİTİM ARAMA KONFERANSI

Konferans koordinatörü : Prof. Dr. Nazmi KOZAK

“Gastronomi Eğitimi Arama Konferansı” (7. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı) 25-28 Şubat 2015 tarihlerinde TAFED’in  (Türkiye Aşçılar Federasyonu) ve Anfaş FoodProduct 22. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas fuarı ile organize ettiği çeşitli etkinliklerin bir bölümü olarak Antalya Fuar Merkezi’nde  gerçekleşecektir. “Gastronomi Eğitimi Arama Konferansı” (7. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı) Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde 25-28 Şubat 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştiriliyor. 22. Uluslararası Gıda İhtisas Fuarı kapsamında düzenlenen etkinlikte ülkemizdeki üniversitelerde açılan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümlerinin eğitim-öğretim çalışmaları tartışılacak. Gastronomi Eğitimi Arama Konferansı’na konuyla ilgili akademisyenlerin yanı sıra mutfak şefleri, yöneticileri ve yatırımcıları gibi alanında saygın, özel ve kamu kesimlerinden 50 kişi katılacaktır.

destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler destekleyenler